В контекста на тематика за непозволеното увреждане и пораждащата се като резултат от него гражданска отговорност, основен елемент за анализиране от теоретичен и практически аспект е въпросът за вината. Що е то вина и има ли различни категории на това понятие в различните раздели на правото?
    Вината е субективното основание за възникване на гражданската отговорност. Тя представлява конкретното психическо отношение на причинителя на увреждането към извършеното деяние и вредите, които произтичат от него. Вината, като един от основните елементи на гражданската ... Read more »
Views: 593 | Added by: konstantindaskalov | Date: 2016-07-05 | Comments (0)


Защо да не поемаме риска да шофираме в нетрезво състояние и защо да не пътуваме в автомобила на водач, употребил алкохол?
Не са малко водачите на МПС, които самонадеяно считат, че не биха причинили пътен инцидент, докато шофират след употреба на алкохол – независимо дали съдържанието на алкохол в кръвта е под или над законовата граница. С коли          чеството алкохол в кръвта обаче расте и рискът от предизвикване на ПТП. Алкохолът пречи на мозъка да функционира пълноценно, изкривява възприятията на всеки човек, прави поведението по-дръзко и често води до неприятни за обществото и отделната личност последици. Така например при ниво на алкохола:
  • 0,2-0,5 на хиляда - преценката за дистанция и скорост на приближаващите превозни сред ... Read more »
Views: 340 | Added by: syntaxerr | Date: 2016-06-29 | Comments (0)

 

                Чл. 45 от ЗЗД (Закон за задълженията и договорите) ни казва, че всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму. Но какви са тези вреди, какво представляват те и в какво се изразяват? Какви вреди търпим ние като лица, пострадали при ПТП или друг вид злополуки?
                Основното разделение на вредите в материята на гражданското право е  на два основни вида –неимуществени и имуществени. 
                Неимуществените вреди представляват физически болки и страдания, които ние търпим вследствие на дадено неблагоприятно събитие (птп, трудова злополука и т.н.), което ни причинява определено травматично увреждане. Неимуществените вреди ... Read more »
Views: 330 | Added by: syntaxerr | Date: 2016-06-20 | Comments (0)

   
       Както знаем, нормата на чл. 45 ЗЗД възпроизвежда генералния принцип на задължението за обезвреда на всички причинени вреди от виновно причинилия ги. За разлика от наказателното право, където вината следва да бъде безспорно установена и всеки се счита за невиновен до доказване на противното, то тук в материята на гражданския деликт вината на причинителя се предполага, т.е. тя е максимално обективирана (чл. 45, ал. 2 ЗЗД). Следователно, общата разпоредба на чл. 45 ЗЗД ни казва, че всеки е длъжен да поправи вредите, които виновни е причинил. Това ще рече, че когато пострадаме травматично при ПТП, например претърпим счупване на крайник, то виновният причинител на това телесно увреждане е длъжен да го поправи. Разбира се, в материята на неимуществените вреди (болки и страдания) това поправяне мож ... Read more »
Views: 423 | Added by: syntaxerr | Date: 2016-06-14 | Comments (0)

Чл. 45 ЗЗД: „Всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму“
В текста на горецитираната разпоредба от Закона за задълженията и договори се съдържа универсалния принцип за поправяне на виновно причинени вреди от страна на причинителя. Когато даден субект с виновното си поведение причини увреждане другиму (например водач, несъобразявайки се с конкретната обстановка виновно причинява ПТП, при което пострадва водач на друго МПС, пътник или пешеходец) за причинителя възниква т.нар. „гражданска отговорност“. Т.е. той отговаря за виновно причинените вреди.
 Както сме обсъждали в нашия блог, в контекста на пътните инциденти, тази отговорност се носи от застрахователя по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ с цел гарантиране правото на пострадалите, невиновни за настъпването на пътния инцидент, да получат справедливо обезщетение за причинените им вреди. Но кои са елементите на тази гражданска отговорност, кои ... Read more »
Views: 423 | Added by: syntaxerr | Date: 2016-06-06 | Comments (0)

С договора за застраховка „Гражданска отговорност“, застрахователят се задължава да покрие в границите на определена застрахователна сума отговорността на застрахования за причинени от него вреди (имуществени и неимуществени) на трети лица, които вреди са пряк и непосредствен резултат от застрахователно събитие (чл. 429, КЗ).

Например:

  • Вие сключвате застраховка „Гражданска отговорност“ с избран от Вас Застраховател и по непредпазливост нарушавате правилата за движение по пътищата – блъскате пешеходка на пешеходна пътека, като следствие от инцидента тя търпи неимуществени вреди (болки и страдания), счупен и е кракът. Тя има право на обезщетение за тези свои болки и страдания, а отговорен да изплати т ... Read more »
Views: 416 | Added by: syntaxerr | Date: 2016-04-11 | Comments (0)

Контакти
адв. Константин Даскалов
адв. Елица Желева
гр. София ул. Марин Дринов 2

+359 878 223 817
+359 876 087 643
pravapriptp@mail.bg